O vitamínech se učíme již jako děti ve škole. Většinou si ale v paměti uchováme jen ty nejzákladnější, jako je vitamín B a C. Ke správnému fungování jich ale naše tělo potřebuje mnohem více. Jedním z těch důležitých je právě vitamín K2. K čemu ho potřebujeme?
Některé typy vitamínů jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích. Vitamín K2 se řadí mezi ty, které jsou rozpustné v tucích, stejně jako vitamíny A, D nebo E. Dříve býval označován souhrnně jako vitamín K, ale setkat se s ním můžeme v podobě K1, K2 A K3. Nejlépe využitelný a zároveň také nejlépe stravitelný je právě vitamín K2. Vyrobit si dokáže naše tělo pouze zlomek vitamínu k2, který potřebuje, proto je nutné ho do organismu dodávat pomocí potravin nebo doplňků stravy. Najdeme ho v mléčných výrobcích s vysokým obsahem tuku nebo v kysaném zelí.
V našem těle má vitamín K2 dvě důležité funkce. První z nich je zvyšování pevnosti a hustoty kostí, protože se podílí na vzniku osteokalcinu. To je bílkovina, která se vstřebává právě do kostí a pomáhá předcházet jejich řídnutí a snižuje tak riziko zlomenin. Druhou důležitou funkcí vitamínu K2 je udržování kardiovaskulárního systému, protože pomáhá předcházet zvápenatění důležitých cév. Pomáhá také ke zlepšení prokrvení a okysličení mozku a předchází malátnosti a únavě. Zároveň také přispívá ke zvýšení účinnosti vitamínu D3. Ten si naše tělo sice umí vyrobit po pobytu na sluníčku, ale především v zimních měsících, kdy jsou dny krátké, ho můžeme mít nedostatek. Ten se projeví také únavou, podrážděností, špatnou náladou a objevit se mohou také bolesti zad a hlavy. Vitamín D3 a K2 tak vytváří skvělou kombinaci, zlepšují si navzájem vstřebávání a zvyšují účinnost.
Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 100 mcg denně a nejsnadnější způsob je použít výživové doplňky s dostatečným obsahem těchto vitamínu.