Děti patří do přírody, potvrzuje to i nová studie.
Dětství v přírodě se pojí s lepším psychickým zdravím v dospělosti
Studie z Aarhus University v Dánsku provedená vědkyní Kristine Engemann a jejím výzkumným týmem uvádí, že mezi dětstvím v přírodě a lepším duševním zdravím existuje souvislost. U lidí, kteří měli možnost být v užším kontaktu s přírodou, je pravděpodobnost rozvoje psychických poruch v dospělosti nižší ve srovnání s vrstevníky, kteří v blízkosti přírody nežili.
Doba depresivní…
Deprese či úzkosti jsou jen částí širokého spektra psychických chorob, které trápí naši populaci čím dál více. Příčiny jsou různé, v popředí je neustálý stres, nátlak, úbytek fyzické námahy a zvýšené psychické zatížení, narušené vztahy a mnohé další. Jako jeden z rizikových faktorů se nyní ukazuje i nedostatečný kontakt s přírodou v dětství.
Výsledky studie byly zveřejněny v PNAS a vycházejí z údajů až od 900 000 lidí. Po zpracování těchto údajů vědci zjistili, že lidé vyrůstající v zelených částech země měli až o 55% nižší riziko rozvoje duševních poruch v dospělosti.
Kritických je prvních 10 let
Za zvýšeným počtem duševních chorob tak může být spoluodpovědné i stěhování se obyvatelstva z venkova do měst. Dánská studie také zjistila, že čím déle člověk stráví v prostředí obklopeném přírodou v období od raného dětství do 10 let života, tím vyšší má šanci na dobré psychické zdraví v pozdějším životě.
Na Slovensku žije ve městech více než polovina obyvatelstva. K povážení je nejen žalostně málo zeleně ve městech, ale také zvýšené znečištění vzduchu a hluk, které v tomto prostředí jsou přirozeným důsledkem.
Škodliviny z výfuků aut či průmyslových provozů mají nemalý dopad na naše zdraví, nejen na duševní, ale také fyzické. Neustálý hluk je zase zdrojem chronického stresu pro náš organizmus.
Je proto důvodem zvyšovat podíl zeleně ve městech, co nejméně jezdit autem a snažit se co nejvíce času trávit v přírodě procházkami či sportováním.
Prevence zdarma
Ne vždy žijeme tam, kde bychom chtěli. Ne vždy máme možnost zajistit svým dětem bydlení v rodinném domě, zahradu či velký dvůr a mnozí z nás po tom ani netouží. Faktem ale je, že s dětmi můžeme chodit ven.
A čím více, tím lépe. Venku mají děti podnětné prostředí, které stimuluje všechny jejich smysly a mnohým skutečným, hmatatelným věcem, se učí. I na dospělé působí příroda blahodárně. Kontakt s přirozeným, živým prostředím, nelze nahradit obrazovkou televize či smartphonu.
https://mag21.cz/ochranne-pomucky-ktere-se-hodi-nejen-do-prasneho-prostredi/
https://www.kreativity.cz/poznejte-charakter-byku/
https://no1.cz/uzivejte-si-pohodove-bydleni-pod-strechou-za-kazdeho-pocasi/