Homo sapiens sapiens – člověk sedavý

euro

Věděli jste, že až 45% Bratislavčanů má sedavé zaměstnání? Jaký vliv má nadměrné sezení na zdraví a tipy, které vám pomohou udržet se ve formě.

V současné době plné technologií a vynálezů si často neuvědomujeme následky způsobu života, který vedeme. Statistiky říkají, že v současnosti 32% Slováků, kteří pracují mají sedavé zaměstnání. Dokonce podíl sedavých pracujících v Bratislavě tvoří až 45% zaměstnanců.
Obyvatelé nejobéznějšího národa, Američané, jsou na tom statisticky téměř dvojnásobně hůře. Podle průzkumu více než 80 % Američanů pracuje v zaměstnání, kde se nevyžaduje téměř žádná fyzikcká aktivita.

Zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, jak vypadá váš běžný pracovní den s ohledem na dynamiku vašeho těla. Kolik času trávíte sezením – v autě, v práci či ve volném čase?
Jakákoli činnost, kterou děláme příliš často a dlouho neprospívá našemu zdraví. A při sezení to platí také. Máte-li sedavé zaměstnání nebo jste studentem a trávíte spoustu času sezením u počítače, měli byste zbystřit pozornost.

8-hodinové sezení v práci negativně ovlivňuje zdraví
Během home officů zatěžujeme naši páteř ještě více, protože fyzická aktivita klesá na minimum. Věděli jste o tom, že už po půl hodině sezení začíná naše páteř ochabovat? Svaly a kosti, které nezatěžujeme, se přirozeně stávají křehčími, což vede k celkovému oslabení páteře a také k bolesti.
O zdravém sezení jste pravděpodobně už slyšeli. Možná se snažíte při práci střídat polohy, pracujete vestoje nebo sedíte na míči. Je však důležité vědět, že stání v kanceláři ani míč místo židle nemohou nahradit cvičení. Lékaři doporučují sedavým zaměstnancům dělat si přestávky na cvičení či procházku. Do svého denního plánu můžete zařadit také aerobní cvičení, strečink či jógu.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost. 


- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora