Město Buča po vraždách civilistů označují Ukrajinci za novou Srebrenici

euro

Za novou Srebrenici označilo ukrajinské ministerstvo obrany osvobozené město Buča. Ve městě, které sousedí s Irpinem a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, podle něj ruští vojáci během měsíční okupace „náhodně vraždili místní civilní obyvatele“. Některé z obětí mají svázané ruce za zády, ulice města jsou posety těly, napsalo ministerstvo na twitteru. Starosta města Anatolij Fedoruk řekl agentuře Reuters, že bylo zabito přes 300 lidí. „Zvěrstva“ v Buči odsoudilo několik politici.

Dívka jezdí na kole vedle mrtvého těla ruského vojáka ve městě Buča u Kyjeva během 38. dne ruské invaze na Ukrajinu v sobotu 2. dubna 2022.
Do společného hrobu muselo být ve městě uloženo 280 těl, uvedl starosta Fedoruk. V nezahrnutém hromadném hrobě u kostela byly vidět kusy těl, ruce, nohy, píší zpravodajové z místa.

V Buči našli další masový hrob, Zelenskyj obvinil Moskvu z genocidy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil ruskou armádu z páchání genocidy a ze snahy eliminovat „celý (ukrajinský) národ,“ zatímco ukrajinští záchranáři oznámili, že ve městě Buča našli masový hrob s tělesnými pozůstatky 57 lidí. TASR tyto informace převzala od agentury AFP.

Novináři si fotí masový hrob v ukrajinském…Foto: TASR/AP, Rodrigo Abd
Novináři si fotí masový hrob v ukrajinském městě Buča.
„Tohle je genocida. Eliminace celého národa a lidu,“ řekl Zelenskyj pro pořad Face the Nation, který odvysílala americká stanice CBS v neděli. Rozhovor byl zveřejněn poté, co začaly z města Buča severozápadně od Kyjeva přicházet záběry zachycující bezvládná těla civilistů v ulicích.

Ukrajinští záchranáři mezitím objevili za kostelem v centru města Buča zákop, ve kterém našli 57 těl, řekl AFP Serhij Kaplyčnyj, který se představil jako šéf místní záchranářské služby. Reportéři AFP viděli v zákopu na vlastní oči deset těl. Některé z nich byly v černých plastových pytlích, zatímco ostatní byly v civilním oděvu.

„Parchanti,“ rozplakal se podle Reuters šestašedesátiletý Vasilij při pohledu na více než desítku těl ležících na cestě před jeho domem. Po jeho levici leželo na okraji trávníku vedle kola tělo muže se zažloutlou tváří a zapadlýma očima. Další ležel uprostřed cesty, pár metrů od vchodu do domu. Vasilij uvedl, že jde o kmotra jeho syna, jeho celoživotního přítele.

Dosud nepohřbení mrtví v Buči na sobě nemají uniformy. Jsou to civilisté s koly, někteří ve ztuhlých rukou stále svírají tašky s nákupem. Někteří jsou zjevně mrtví mnoho dní, ne-li týdnů.

Osmdesátiletá Maria Dabižeová podle nedělníka The Sunday Times uvedla, že jejím sousedům v nedalekém úhledném cihlovém domě ruští vojáci svázali ruce a nohy a zabili je. Ukrajinští vojáci našli na její ulici ve sklepě 18 mrtvých těl mužů, žen i dětí. Těla byla zohavena.

Ukrajina označila zabití civilistů ve městě Buča za „úmyslný masakr“

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba žádá členské státy G7, aby v reakci na vraždění civilistů v ukrajinském městě Buča okamžitě přijaly nové sankce vůči Rusku. Podle agentury AFP to Kuleba uvedl ve svém tweetu zveřejněném v neděli.

„Masakry v Buči byly úmyslné. Rusové se snaží zlikvidovat co nejvíce Ukrajinců. Musíme je (v tom) zastavit a vyhnat. Okamžitě požaduji nové zničující sankce G7,“ napsal Kuleba.

Upřesnil, že žádá embargo na ropu, plyn a uhlí, zavření všech přístavů pro ruské lodě a zboží a odpojení všech ruských bank od systému SWIFT.

Kuleba svým tweetem reagoval na medializované zprávy ze soboty týkající se možného zabíjení civilistů ve městě Buča ležícím v Kyjevské oblasti, odkud se ruská armáda stáhla po zuřivém odporu, který jí tam kladly ukrajinské síly.

Ukrajinský ministr chce, aby ruské jednotky stíhal tribunál jako v Norimberku
Ukrajinský ministr obrany Olexij Reznikov se v neděli vyslovil pro to, aby se ruské jednotky odpovědné za zabíjení civilistů ve městech a obcích Kyjevské oblasti odpovídaly před soudem podobným norimberskému tribunálu.

Norimberský proces byl mezinárodní válečný tribunál, jehož cílem bylo potrestání nejtěžších válečných zločinů spáchaných během druhé světové války silami nacistického Německa.

Reznikov v neděli v rozhovoru pro britskou zpravodajskou televizi Sky News, který se uskutečnil během jeho návštěvy letecké základny Hostomel, řekl, že se objevují stále nové případy a důkazy pro Mezinárodní trestní soud (ICC).

Dodal, že taková hlášení přicházejí z měst, odkud se stáhly ruské jednotky, jako je Buča či Irpin, nebo také z Charkova a z přístavu Mariupol, které jsou již týdny ostřelovány ruskými jednotkami.
i

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora