Částečné výsledky voleb v Maďarsku ukazují na vítězství Fidesze

euro

Částečné výsledky nedělních maďarských parlamentních voleb potvrzují předchozí odhady, podle nichž zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Po sčítání 36,3 procenta odevzdaných volebních lístků mu připadá 58 procent hlasů, opoziční koalici pak 30,4 procenta hlasů, informovala volební komise. Fidesz ovládl také většinu jednomandátových volebních obvodů. V maďarském parlamentu zasedá 199 poslanců.

Chlapec si udělá selfie s maďarským premiérem Viktorem Orbánem poté, co předal svůj hlas ve všeobecných volbách v Budapešti v Maďarsku v neděli 3. dubna 2022.
Spolu s jednokolovými volbami, ve kterých byly volební místnosti otevřeny do 19:00, se uskutečnilo i referendum v otázce ochrany dětí před propagandou LGBTI.

O 199 poslaneckých mandátů se uchází blok stran vlády premiéra Viktora Orbána Fidesz-KDNP, proti kterému stojí uskupení šesti opozičních stran V jednotě za Maďarsko, jehož kandidátem na post premiéra je Péter Márki-Zay. Opoziční seskupení V jednotě za Maďarsko tvoří strany Demokratická koalice (DK), MSZP, Jobbik, Politika může být jiná (LMP), Dialog a Momentum.

Z výsledků průzkumu institutu Publicus zveřejněných v sobotu internetovým vydáním deníku Nészava vyplývá, že v kategorii všech voličů by 35 procent Maďarů volilo Fidesz-KDNP a 33 procent opoziční uskupení V jednotě za Maďarsko. V kategorii voličů s jistými preferencemi je však podpora vládního a opozičního subjektu v tomto posledním průzkumu před volbami v obou případech 47procentní, přičemž 28 procent respondentů deklarovalo, že je nerozhodnuto.

Orbán po volbách přitvrdí, předpovídá politolog
Na stranické kandidační listině figurují dále strany Hnutí Naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom), Strana maďarského dvouocasého psa (MKKP), Megoldás Mozgalom, Normális Élet Pártja a strana IMA – A Mi Pártunk.

Mezi oprávněnými voliči je i 456 129 maďarských občanů žijících v zahraničí, kteří mohou prostřednictvím dopisů volit již ve třetích parlamentních volbách na základě příslušného zákona z roku 2010. Mohou však volit pouze ze stranické kandidátky, protože k volbě kandidátů jednomandátových obvodů je zapotřebí trvalého pobytu v Maďarsku.

Na zastupitelských úřadech Maďarska v 98 zemích světa může volit i 65 484 předem registrovaných Maďarů, kteří mají trvalý pobyt v Maďarsku, avšak v době voleb jsou v zahraničí.

Před volbami a během nich neplatí žádné moratorium. V den voleb – v době otevření volebních místností od 06:00 do 19:00 – je v okruhu 150 metrů zakázáno organizovat volební shromáždění a na veřejných prostranstvích není možné vést žádnou volební kampaň.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora