OSN očekává celosvětový nedostatek pšenice a nárůst její ceny

euro

Až desetina z pšenice na globálním trhu pochází z Ukrajiny.

Na Rusko a Ukrajinu společně připadá téměř třetina pšenice obchodované na světovém trhu, uvedla agentura APA na základě údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství z roku 2020.

Podle těchto čísel 18,1 milionu tun nebo desetina z pšenice na globálním trhu pochází z Ukrajiny, která je jejím pátým největším exportérem na světě. Ruský útok již výrazně zvýšil její cenu, která se dočasně dostala nad 400 eur za tunu

Největším vývozcem je Rusko
Na Ukrajinu sice v roce 2020 připadla jen 3 procenta vypěstované pšenice. Země však z ní spotřebovala jen zlomek, a proto na ni připadalo až 10,4 procenta exportu.

Největším vývozcem je Rusko s (37,2 milionu tun a podíl 22 procent), za nímž následuje Evropská unie (37 milionů tun, 21 procent), USA a Kanada. Vnitřní obchod v rámci EU není do těchto čísel započítán.

Zdroj: pexels.com

Čína usnadní dovoz obilí z Ruska

Na dovoz pšenice jsou odkázány především velké asijské a africké státy, jako jsou Indonésie (10,3 milionu tun), Turecko (9,7 milionu tun), Egypt (9 milionů tun) a Čína (8,2 milionu tun).

Čína už na začátku února oznámila, že usnadní dovoz obilí z Ruska. Čína je sice největším producentem pšenice na světě, ale přesto se neobejde bez jejího dovozu.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství v pátek varovala, že mezinárodní ceny potravin a krmiv mohou v důsledku války na Ukrajině stoupnout o více než 20 procent.

Index cen potravin OSN se v únoru dostal na rekordní maximum a je téměř jisté, že v příštích měsících bude v důsledku války na Ukrajině pokračovat v růstu.

Podle organizace jiné země nedokážou plně vykompenzovat očekávaný výpadek exportů z Ruska a Ukrajiny a tento nedostatek může způsobit nárůst cen potravin a krmiv o 8 až 22 procent, přičemž už nyní se nacházejí na vysokých úrovních.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora