Plísně na stěnách: Jak proti nim bojovat?

euro

Plísně mohou vznikat ve starších domech i v novostavbách, jejich příčinou bývá nadměrná vlhkost. Než začnete plísně odstraňovat, je třeba zjistit, odkud se tam vlhkost nabrala, aby se problém neopakoval.

Vhodný způsob, jakým je třeba vaše plísně na stěnách odstranit, je třeba zvolit podle příčiny vlhkosti. Plíseň v žádném případě neoškrabávejte ze stěny za sucha, protože by došlo k rozvíření spor a rozšíření na ještě větší plochu. Existuje několik způsobů, jak se mohou vlhkost a plísně do stěn dostat. Když zjistíte, který z nich je ten váš, máte nasnadě i správné řešení. Po odstranění zdroje vlhkosti a po vysušení je třeba zdivo zrenovovat a nově omítnout.

Mokré kouty
Velmi často jsou plísněmi postiženy rohové části koupelen a kuchyní. Daří se jim tam díky kondenzujícím vodním parám, které vznikají při vaření, praní nebo sprchování. Problémům se můžete vyhnout, budete-li při vaření používat digestoř a v koupelně zase odvětrávací ventilátor.

Rychlé novostavby
Nadměrná vlhkost zdiva je občas problémem iu novostaveb, které byly stavěny za vlhkého počasí a byly příliš rychle uvedeny do provozu. „Pokud se hrubá stavba brzy zaizoluje, uzavře a začne se v ní topit může zabudovaná stavební vlhkost způsobovat jistou dobu problémy,“ vysvětluje Ivan Pauer, prezident Stavební komory SR. Řešením je dokonalé přesušení stavby, intenzivní větrání, popřípadě i použití odvlhčovače vzduchu.

Šplhající vlhkost
Starší budovy se velmi často stávají obětí vlhkosti pronikající do stěn ze země. V důsledku poškozené nebo neexistující hydroizolace je spodní stavba ohrožována zemní vlhkostí, která následně vzlíná ve zdivu. Postup sanace domu se volí v závislosti na příčině vlhnutí, kterou určí přivolaný odborník na základě podrobného průzkumu a analýz zdiva.

Agresivní spodní voda
K nejútečnějším druhům vlhkosti, před kterými je třeba budovu chránit, je tlaková voda, která je dána s vysokou hladinou spodní vody. Tento problém se může vyskytnout i dodatečně, v souvislosti se stavebními zásahy které změní geologické podmínky v okolí stávající budovy. Při chybějící nebo poškozené svislé izolaci se u sklepního zdiva projevuje také vlhkost pronikající do stěny ze země z boku. Takové problémy může způsobit například mnoho zpevněných, betonových, ploch v těsné blízkosti zdiva. Voda v takovém případě nemá kam unikat.

Odstraňování následků
Když jste odhalili příčinu tvorby plísní v interiéru včas, mohou vám při nápravě stačit i protiplísňové nátěry. Pokud je však poškození zdiva hlubší, je nutná jeho sanace. Mezi nejběžnější sanační metody paří vytvoření drenáže kolem základů a dodatečná izolace částí spodní stavby nebo podřezání zdiva se vsunutím izolačních pásů těsně nad zemí. Modernější metodou se širokými možnostmi využití je chemická injektáž, která hloubkově naimpregnuje celou tloušťku stěny, a ta se potom stane pro vodu nepropustná. K vysušení nadzemních částí domu lze použít i neinvazivní metody, které jsou účinné zejména při problémech se vzlínající zemskou vlhkostí, například magnetokinetickou metodu sanace, která využívá magnetické vlnění. To způsobuje nejen vysušení zdiva, ale také neutralizaci tzn. geopatogenních zón a zlepšení kvality vzduchu díky zvýšení podílu negativních iontů kyslíku.

Bojovníci proti plísním
Plíseň v žádném případě neoškrabávejte ze stěny za sucha, protože by došlo k rozvíření spor. Nedoporučuje se ji ani kartáčovat, protože by se plíseň rozšířila ještě na větší plochu stěny. Nejvhodnější je na poškozené místo nanést speciální sanační přípravek na hubení plísní, který se nechá působit 24 hodin. Po odstranění zbytků plísní lze přistoupit k obnově stěny. Pro zajištění dlouhotrvajícího účinku je vhodné ošetřit stěnu speciálním protiplísňovým penetračním nátěrem. Trvalý preventivní účinek proti výskytu plísní mají akrylátové barvy s obsahem molekul stříbra, které ničí plísně již v zárodku. Méně známé, ale velmi účinné jsou i tzv. moudré houby, které se živí plísněmi.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora