Bezúročná půjčka – co to znamená a kde ji získat?

euro

S pojmem půjčka nebo úvěr je spjatý i pojem úrok. Jedná se o jakousi odměnu, kterou poskytovateli zaplatíte za to, že vám peníze půjčil. Vždy mu tedy musíte vrátit víc peněz, než jste si od něj půjčili. Jak tedy může fungovat bezúročná půjčka?

Co je bezúročná půjčka?

Jak již z názvu vyplývá, bezúročná půjčka je úvěr, u kterého neplatíte žádný úrok. Tedy částku, kterou si půjčíte, také vrátíte. Jedná se tak o nejlepší nabídku, kterou můžete dostat.

V minulém století byl tento typ půjčky velmi využívaný, a to i státem. Někteří si možná vzpomenou na tzv. novomanželské půjčky, které měly podpořit mladé rodiny. V dnešní době je už ale nenajdete.

Typickým příkladem, kde se s nimi můžete setkat, je půjčování peněz od přátel. Ti většinou nežádají, abyste jim vrátili víc peněz, než vám půjčili.

Kde se s bezúročnou půjčkou můžeme setkat?

Poskytovatelé půjček tyto výhody moc často nenabízejí z jednoho prostého důvodu. Jejich odměna a to, co vydělají, záleží především na úrocích. Nemohou si tedy dovolit poskytovat bezúročné půjčky, protože by z toho nic neměli.

S takovou nabídkou se naopak můžete setkat u některých obchodníků. Když budete kupovat třeba pračku nebo lednici, můžete u některých firem požádat o splátky bez navýšení. Zde ale musíte dávat pozor, abyste daný spotřebič nepřeplatili třeba na poplatcích s tím spojenými.

Nebankovní společnosti a bezúročná půjčka

U nebankovních společností se s nabídkou bezúročné půjčky občas setkat můžete. Dejte si ale pozor a zjistěte si, zda s daným úvěrem nejsou spojené nějaké poplatky, kvůli kterým byste úvěr nakonec přeplatili několikanásobně. Pokud si nebudete jisti, zda je daná půjčka výhodná, podívejte se na hodnotu RPSN neboli roční procentní sazbu nákladů. Díky tomuto ukazateli zjistíte, kolik byste přeplatili i se všemi poplatky.

Jestliže zjistíte, že bezúročná půjčka není tak výhodná, jak se zdálo, bylo by lepší zažádat o klasickou půjčku. Pokud budete nutně potřebovat peníze a nebudete mít čas žádat u banky, může pro vás být vhodná krátkodobá půjčka.

Bezúročné období je běžná věc

I přesto, že bezúročná půjčka už tak v kurzu není, nelze to samé říci o bezúročném období. Tuto možnost najdete především u kreditní karty.

U kreditní karty máte dopředu dohodnutou sumu, kterou můžete vyčerpat. Pokud následně tyto peníze vrátíte před vypršením bezúročného období, nebudete platit vůbec žádný úrok.

Bohužel i zde jsou různá úskalí. Především to, že tato výhoda neplatí pro všechny transakce. Většinou se vztahuje pouze na platby u obchodníků, ale na výběry z bankomatu už ne.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora