Toto je 10 největších automobilových trhů světa. Evropa se propadá

euro

Rok 2021 se zapíše do dějin jako jeden z ekonomicky nejtěžších. Projevilo se to i na celosvětových prodejích automobilů. Nejsilnějším trhem však neochvějně zůstává Čína.

Po propuknutí pandemie onemocnění COVID-19 se zdálo, že hospodářství se bude muset vypořádat hlavně z hygienickými omezeními při práci a karanténními opatřeními. Jenže pandemie přinesla mnoho sekundárních komplikací, které dnes získaly označení „krize“ s různými přívlastky.

Asi nejvýraznější je polovodičová nebo čipová krize, která brzdí návrat automobilové výroby do předpandemických dob. Následovala ji kaučuková krize reagující na zvýšenou poptávku po hygienických gumových pomůckách a následně i hořčíková krize, jelikož největším zpracovatelem této suroviny je Čína, která musela odstavovat výrobu koncem loňského roku.

JATO: Prodeje aut se loni propadly do roku 1985! Kterým se dařilo?
No a nakonec se musí automobilový sektor vyrovnat s následky války na Ukrajině, která okleštila dodávky kabelových svazků a neonu potřebného k výrobě polovodičů. A protože na Rusko jako agresora byly uvaleny rozsáhlé sankce, výrobci budou mít nedostatek niklu do akumulátorů pro elektromobily, palladia do katalyzátorů a sazí do pneumatik.

Vše zmíněné je příčinnou toho, že prodeje automobilů se ve světě ještě nedokázaly vrátit na úroveň roku 2019. Juan Felipe Muñoz z analytické společnosti JATO Dynamics pro internetový portál motor1.com uvedl, že zatímco v roce 2019 se celosvětově prodalo 89,6 milionu automobilů, v roce 2021 to bylo jen 82,1 milionů. Neznamená to však, že všechny trhy se propadávaly.

JATO: Nejúspěšnější auta podle tříd? Toto jsou bestsellery 2021
Dokazuje to nejsilnější automobilový trh na světě, kterým je Čína. V loňském roce se tam prodalo 26,3 milionu vozů, což je dokonce o šest procent více oproti roku 2019. Důvodem je nižší frekvence lockdownů během pandemie a výrazné pobídky k nákupu elektromobilů. Přesně v opačné situaci jsou Spojené státy americké jako druhý největší automobilový trh světa. Zatímco v roce 2019 se tam prodalo 17 milionů aut, v roce 2021 to bylo jen 15 milionů.

Auta brutálně zdražila. Za poslední dekádu io 35%!
Ještě více se propad projevil v Evropě jako celku. Zatímco v roce 2019 zaostávaly evropské prodeje za americkými o 1,15 milionu prodaných vozů, v roce 2021 se na starém kontinentu prodalo až o 3,2 milionu aut méně než v zámoří. Mezi deseti největšími trhy světa má Evropa zastoupení na pátém, šestém a sedmém místě, a to díky Německu, Francii a Spojenému království.

Před evropskými státy se nacházejí ještě třetí Japonsko a čtvrtá Indie. Největším jihoamerickým trhem je Brazílie na osmém místě. Za ní následuje Jihokorejská republika a Kanada. Z první desítky vypadla Itálie, která byla zasažena pandemií asi nejvíce ze všech evropských států.

Největší automobilové trhy v roce 2021 podle JATO Dynamics
Pořadí Stát Počet prodaných aut (v mil.)

  1. Čína 26,275
  2. USA 15,043
  3. Japonsko 4,388
  4. Indie 3,518
  5. Německo 2,881
  6. Francie 2,087
  7. Spojené království 2,003
  8. Brazílie 1,975
  9. Jihokorejská republika 1,694
  10. Kanada 1,558
- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora