Jarní údržba auta – na to určitě nezapomeňte!

euro

Vaše auto dostalo zabrat i tuto zimu. Teploty pod nulou a posypová sůl mu moc neprospěly. Trpí podvozek, výfuk, brzdové kotouče a dokonce i stěrače. Věděli jste například, že klimatizaci byste měli občas v autě zapnout i během zimy? Pokud ji na několik měsíců zcela vyřadíte z provozu, může vás první horký den, kdy ji budete potřebovat, nepříjemně překvapit. Stejně jako zimní směs do ostřikovačů, která vám v létě zanechá na čelním skle bílý „film“.

Chcete-li jezdit na vašem autě pohodlně i během příjemných jarních a letních dnů a vyvarovat se zbytečných problémů, nezapomeňte, že jarní údržba auta je mimořádně důležitá. Nekončí však jen výměnou zimních pneumatik za letní. Podívejte se, které další věci je třeba po zimě na vašem autě zkontrolovat, aby vás vaše auto bezpečně dovezlo do cíle.

Posypové soli se zbavíte důkladným omytím
Ještě předtím, než vaše auto odvezete do servisu pro výměnu pneumatik a jarní servisní prohlídku, důkladně jej umyjte. Tento první základní krok, který by měl po zimních měsících následovat, zvládnete i sami. K dispozici jsou vám různé samoobslužné mycí boxy, kde můžete vystříkat nejen karoserii, ale také podvozek, podběhy a disky. Je důležité, abyste se zbavili zbytků posypové soli, které mohou časem způsobit korozi.

Pokud si na tento krok netroufáte, oslovte odborníky, kteří vám auto umyjí ručně nejen zvenčí, ale i zevnitř. Kromě toho karoserii dopřejí péči v podobě vosku nebo speciálního ochranného nátěru. V letních měsících bude chránit lak zejména proti hmyzu, ale i proti ptačímu trusu, který obsahuje kyseliny, které jej mohou trvale poškodit.

Správný moment k přezutí pneumatik
Už jste se objednali na výměnu zimních pneumatik za letní? Zatímco používání zimních pneumatik je na Slovensku povinné, používání letních pneumatik není Zákonem o silničním provozu stanoveno.

Většina řidičů se proto přibližně drží termínů, které se v zákoně zmiňují a zimní pneumatiky obouvá v době od 15. listopadu do 31. března. Časový rámec používání však zákon pro osobní motorová vozidla speciálně neupravuje. Povinné jsou v případě, je-li na cestě souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Důležitější, jak sledovat data v kalendáři, je sledovat počasí.

Přezout auto ze zimních na letní pneumatiky se doporučuje tehdy, pokud denní průměrné teploty překročí 7°C a to alespoň tři dny za sebou. Dejte si však pozor na ranní mrazy, které mohou nastat i koncem března či začátkem dubna. Rovněž zohledněte i terén, ve kterém jezdíte. Pokud se například chystáte na lyžování do hor, přestože ve vašem okolí je již příjemné jarní počasí, zimní pryže si na tento výlet raději ponechte.

Pokuste se co nejlépe vystihnout správný moment pro přezutí pneumatik. Bezpečnost je v tomto případě na prvním místě. Pokud jsou zimní pneumatiky dlouhodobě vystaveny vyšším teplotám, má to negativní vliv na brzdné vlastnosti auta a zároveň se snižuje životnost samotných pneumatik. Jízdy na zimních pneumatikách v letních měsících je nejen nebezpečná, ale zároveň zvyšuje spotřebu paliva až o 10 %. Kromě toho je zhoršena stabilita a ovládání vozidla. Dojíždět v létě dezén zimních pneumatik se proto nedoporučuje.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora