Magnézium a domácí sportování

euro

Magnézium (hořčík) je pro lidský organismus velmi důležitý minerál. Pomáhá našemu tělu správně a bezproblémově fungovat v rozličných situacích. Magnézium je mimořádně užitečné pro sportovce, ať už aktivně sportují v přírodě nebo doma.

Tělo a mysl v harmonii
To, že psychika a tělo se navzájem ovlivňují, se vědělo už dávno a lékaři na tuto důležitou moudrost upozorňovali již v dávných dobách. Dnes, kdy je naše psychika pod stále větším a často dlouhotrvajícím tlakem si uvědomujeme mnohem více, že starat se o fyzickou kondici je užitečné nejen z hlediska tělesného zdraví či krásy, ale i psychické odolnosti a vytrvalosti. Dobrou zprávou je, že kvalitní tréninkový program si může každý z nás dopřát i doma a v případě potíží umíme sáhnout po užitečných pomocnících.

Pohyb jako životní styl
Říká se, že to, co děláme rádi, děláme často a děláme to opravdu dobře. Rozhodneme-li se tedy pro sport, zkusme si vybrat takový, který pro nás nebude jen nezbytným trápením, ale především zábavou. Možná nezaškodí zavzpomínat na čas dětství či mládí a zvolit si aktivity, které nám přinášely radost v minulosti. Na nedostatek času si teď opravdu nemůžeme stěžovat ai v domácích podmínkách lze vymyslet náročná fyzická výzva, kterou jen tak snadno nepřekonáme. Zde je pár příkladů: cvičení s vlastním tělem, domácí posilovna, jednoduché, ale intenzivní cvičení pilates, oblíbené a náročné plank cvičení. Fotbal, badminton a jiné sportování s dětmi nebo partnerem na dvoře (pokud dvůr máte), jsou také výzvou. Možností je opravdu mnoho. Nezapomeňme, že úspěch spočívá v pravidelnosti a vytrvalosti. A tady jsme u dalšího důležitého bodu. Pokud to myslíme se cvičením vážně, popřemýšlejme i nad užitečnými pomocníky. Jedním z nich je také magnesium.

Magnézium a sport
Magnézium plní v organismu důležité úkoly, z hlediska aktivního životního stylu a intenzivního sportování můžeme zmínit alespoň některé: magnézium hraje strukturní roli v kostech, buněčných membránách a chromozomech. V kostní tkáni je část hořčíku pevně vázána na apatit, část je mobilizovatelná při deficitních stavech. Aktivní transport iontů, jako kalia a kalcia přes buněčné membrány také vyžaduje magnesium. Prostřednictvím tohoto úkolu v iont-transportních systémech působí magnézium na svaly, na vedení nervových impulsů, svalovou kontrakci a normální rytmus srdce. Deficit hořčíku se zase projevuje například jako deprese, apatie, třes, nebo svalová slabost.

Kdy sáhnout po doplnění hořčíku?
Jsou situace, kdy je doplňkový přísun hořčíku opravdu užitečný. Sportování je jen jedním z nich. Magnézium však může pomoci iv období, kdy čekáme miminko nebo když jsme vystaveni vnějšímu tlaku a stresu. Při přijímání doplňkového hořčíku, je však velmi důležité to, jak efektivně ho dokážeme vstřebat. Aby se totiž magnesium do našeho organismu dostalo v co největším množství, potřebuje k tomu správný „nosič“. Jedním z takových nosičů je také kyselina orotová. Kyselina orotová je přirozeně se vyskytující biologická látka, tělu vlastní, obsažená také v mléce a kolostru. Proto je přirozeným nosičem pro magnesium a jiné minerální látky a kovy a zároveň zvyšuje jejich vstřebávání.

Rozhodnete-li se sáhnout po doplňkovém magnéziu, zvažte takové, které díky přirozenému nosiči zvyšuje jeho efektivní vstřebávání. Na trhu je několik magnézií, které si můžeme koupit v lékárnách.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora