Putin je zoufalý, tak začal vydírat. Nesmíme mu ustoupit

euro

Ruský prezident Vladimir Putin se přepočítal, vůbec nepočítal s rychlými a bezprecedentně silnými sankcemi ze strany EU, a nyní ze zoufalství sahá po obyčejném vydírání – kontrakty na dodávky plynu jsou přece podepsány a platné, tvrdí v rozhovoru pro Pravdu slovenský europoslanec a místopředseda Evropského Šimečka z Progresivního Slovenska. Podle něj je důležité, abychom mu nyní neustoupili, jinak byly všechny dosavadní oběti zcela zbytečné.

Evropská komise představila návrh opatření, kterými chce zasáhnout proti nevídaným cenám plynu a zároveň se odklonit od ruského plynu. Jedním z opatření je společný nákup plynu. Kdy by se mohl uskutečnit první nákup?
Z návrhu vyplývá, že první společný nákup by se mohl uskutečnit nejdříve v květnu, ale zároveň to musí být letos, aby byl splněn stanovený společný cíl naplnění zásobníků v celé EU, včetně Slovenska, na 80 procent.

Vypadá to tak, že evropské státy vyjednávají s kadekým, aby jim dodaly plyn – třeba Katar, Norsko, USA, a jiné mimoevropské země. Nepřipomíná vám to takovou bitvu, že se snaží státy urvat pro sebe co nejvíce, jak jen to jde?
Celý návrh Komise je postaven na solidaritě, a na tomto koordinovaném postupu se dohodli již lídři ve Versailles. Plyn bychom mohli nakupovat společně, díky naší enormní nákupní síle tím docílíme snížení cen, namísto jejich zvyšování konkurenčními nabídkami. To velmi pomůže zemím, které mají zásobníky naplněné méně – rozdíly jsou v desítkách procent.

Zároveň se ukazuje, že koordinovaný postup je to jediné, co na Putina funguje. Tak jako rychle a jednotně přijaté sankce účinně zvyšují ekonomický tlak na jeho režim, společným nákupem plynu vyrážíme Putinovi z ruky to, co dlouho považoval za svou nejsilnější geopolitickou zbraň.

Sulík o ruském plynu: Když je zde podmínka platit v rublech, tak plaťme
Evidujete i nějaké jiné snahy či plány kromě již představených kroků EK v rámci diverzifikace zdrojů ropy a plynu z Ruska?
V EU existují hlasy, které volají po přechodu na zkapalněný plyn a dobudování infrastruktury na LNG ze Španělska přes Francii do celé Evropy. Španělé mají velkou síť terminálů i podmořský plynovod z Alžírska. My však musíme vnímat realitu klimatické krize, a další podpora fosilních paliv by byla krokem zpět. S kolegy z frakce Renew Europe, v níž jsou europoslanci za PS, jsme vyzvali Komisi, aby naše odpověď na tuto krizi byla v souladu se závazky z Pařížské dohody a aby se ještě více podpořilo budování kapacit na energii z obnovitelných a zelených zdrojů.

Co by se dalo ještě víc udělat?
Pokud se nebudeme zaměřovat na infrastrukturu pro fosilní plyn, uvolní se nám obrovské zdroje na podporu obnovitelných zdrojů energie, energetické úspory například prostřednictvím zelené obnovy budov či zavedení přímé finanční podpory lidí prostřednictvím klimatického šeku. Ten jako řešení navrhuje Progresivní Slovensko, aby lidé za tranzici nezaplatili příliš vysokou cenu.

Pokud jsme stále civilizací postavenou na důvěře ve fakta a vědu – která bije na poplach a dává nám na zastavení klimatické krize jen několik let – tak pro nás nemůže existovat jiná cesta.

Myslíte si, že je projekt Nord Stream 2 definitivně pohřben?
Od začátku svého mandátu ostře vystupuji proti Nord Streamu, který Německo protlačovalo navzdory jasně formulované nevoli evropských partnerů. Dnes už si však z několika důvodů neumím představit, že by se ještě pokoušelo o jeho obnovení.

Jednak Putin nadále bezcitně bombarduje civilisty a nedává žádný důvod pro uvolnění sankcí, jednak není projekt kompatibilní s dlouhodobými ambicemi EU – energetickou nezávislostí a odchodem od fosilních paliv.

Putin chce platby za plyn pouze v rublech, jak tento jeho krok čtete?
Nedělejme si žádné iluze. Putin se přepočítal, vůbec nepočítal s rychlými a bezprecedentně silnými sankcemi ze strany EU, a nyní ze zoufalství sahá po obyčejném vydírání – kontrakty na dodávky plynu jsou přece podepsané a platné. Nesmíme mu ustoupit, jinak byly všechny dosavadní oběti zcela zbytečné.

Co by se stalo, kdyby Putin opravdu uzavřel kohouty s plynem? Co by se dělo poté, měla by EK nějaké mimořádné zasedání, má na tohle vůbec nějaké krizové plány?
V první řadě si vůbec nejsem jistý, že se Putin k tomuto kroku odhodlá. To není jednosměrný akt, který by Rusko nijak nezasáhl. Naopak přišel by o miliardy eur, což by po ochromení sankcemi a při měsíc zavřené burze s největší pravděpodobností ruskou ekonomiku zcela položilo. Rovněž technicky není možné, aby Rusko plynové kohoutky nadlouho uzavřelo, aniž by nepoškodilo svá vlastní těžební pole.

- Reklama -zprávy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora